Vyhledávání

Kontakt

Fotoherbář - Mgr. Zuzana Kruťová
Horníkova 1
Brno
628 00

608306423

zr@zshornikova.cz

Příklady herbářových položek sušených

Pravidla pro uzavření známky z přírodopisu

Mít vytvořený herbář je nutná podmínka pro uzavření známky z přírodopisu na konci 7. třídy. 

Herbář může být:

a) z usušených rostlin

b) fotografický

V obou typech herbářů musí být 20 kvetoucích rostlin, 6 listů stromů

Jak dělat herbář z usušených rostlin

Prvním krokem při dělání herbáře je samozřejmě sbírání rostlin. Rostlina by měla kvést, měla by mít listy.                                                                                       Samozřejmě jsou např. rostliny, které nejdřív kvetou a po odkvětu mají teprve listy, takže by v herbáři měli být dvakrát. Ideální jsou byliny, které kvetou a mají listy naráz. 

Na sběr si vezměte mikrotenový pytlík (rostliny vydrží déle čerstvé). Pokud rostliny donesete domů a vypadají hodně mrtvě, je dobré je dát na chvíli do lednice. 

Lisování a sušení. Sušíme a lisujeme pomocí novin a knížek.                                                                                                                                                                                       Sušíme v obyčejných novinách. Pokud je rostlina velká, nesmí se rozstříhávat, ale musí se zlomit tak, aby se na papír vešla. Rostliny lámeme v "živém" stavu, ne až po vylisování, rostlina musí být vcelku, nesmí se rozpadnout, proto lámání na začátku a ne na konci.

Důležitá věc: Noviny měníme, jak je potřeba, čerstvě po sběru tak tři dny každý den, pak podle potřeby. Když necháte rostlinu v mokrých novinách, shnije!

Rostliny vkládáme do dvou vrstev novin. Na každý dvojlist novin pak dáme lehčí knížky. Tak vrstvíme, dokud máme co a nakonec dáme nahoru tak čtyři těžší knížky. Rostlina by nikdy neměla přijít do kontaktu s knížkou - zničí se tím, že se do ní vsákne vlhkost z rostliny! 

Sušíme minimálně čtrnáct dní, nejlépe měsíc.

Po usušení nastává lepení, dáme rostlinu na skicák zhruba doprostřed, myslíme na to, aby bylo kam dát popisky. Nemusíte kupovat skicák. Papír může být měkký, recyklovaný, zažloutlý, to je každému jedno. Skicák je dobrý proto, protože je tvrdý a při prohlížení nehrozí, že se rostliny polámou.                                     Lepíme lepící páskou, nastříhanou na co nejmenší kousky. Pásky nepoužíváme zbytečně moc, jen tak, aby rostlina držela na místě a při obrácení papíru vzhůru nohama by neměl žádný delší kousek odstávat. (Mělo by to být estetické, takže žádná páska přes květ, jedná se taky o určovací znak, musí být všechno vidět. Ideálně by páska měla být na řapících, stoncích, ale někdy se neubráníte tomu přichytit i listy.)

Nezbývá než dát herbářové položky do složky. Mohou to být: tvrdé desky, zadní hnědý tvrdý papír z každého bloku skicáků jako jedna strana složky, proděravěné a zavázané provázkem, složka na euroobaly se skicáky v euroobalech ...